неділя, 21 лютого 2016 р.

Про освіту і шафу



 Галина Крук 
поет, літературознавець, перекладач


       Знаєте, що я зазвичай кажу студентам-першокурсникам на першій лекції? Кажу, що кількість інформації у світі зростає шаленими темпами і наша свідомість не здатна цього всього зафіксувати. А тому ми не будемо займатися зубрінням і змаганням, хто більше і краще визубрить. Кажу, що ми будемо будувати шафу. Книжкову. Після того вони дивляться на мене великими круглими очима, і навіть ті, що на останніх партах, можуть відірвати очі від своїх ґаджетів. 

    Не я придумала, що найбільшою вадою нашої освіти є брак системності. Ще з молодших класів школи окремі предмети не пов’язані між собою, не взаємодоповнюють і не створюють разом цілісної картини світу. Це розрізнені знання, які найчастіше потім нема куди приткнути. В результаті отримуємо уявну купу книжок, хаотично накиданих посеред нашої голови, з якої ми в потрібний момент найчастіше не можемо висмикнути потрібної, хоч знаємо, що колись ми її читали, колись вона в нас була.
    Навіть порівняно із часом мого шкільного і університетського навчання системності ще більше поменшало. Наш мозок потребує зв’язків. Чим більше зв’язків між інформацією в нашій голові, тим краще пригадування. На мою думку, освіта давно перестала обмежуватися процесами накопичення знань, наша голова – не твердий диск і не флешка, сучасна освіта мала б рухатися в іншому напрямку – розвивати вміння мислити, аналізувати дані-зіставляти їх із різних джерел-робити висновки. Мислення не є процесом відтворення інформації із голови, це процес творчого пізнання. Пізнавальна діяльність починається з відчуттів та сприйняття, а потім може перейти в мислення (ну, або й не перейти, якщо цього не розвивати). Кібернетика розглядає мислення як інформаційний процес. Однак людське мислення набагато ширше поняття, воно спрямоване не лише на відображення зовнішнього світу, а й є виявом активності суб’єкта.              Отже, треба вчити учнів та студентів мислення. Звичайно, це дуже індивідуальна річ, але є певні алгоритми мислення (логічні операції мислення, біологічні та психологічні особливості мислення), алгоритми оперування інформацією, яка є в нашій голові (будування отої шафи системності, вміння видобути потрібне, аналізувати та робити висновки) – і саме з цим треба працювати сучасній освіті.

Бо насправді в кожному здоровому і розвиненому мозку є вся необхідна інформація, просто ми не вміємо нею користуватися.


Немає коментарів:

Дописати коментар