неділя, 28 лютого 2016 р.

Ситуація успіху на занятті (прийоми моделювання)


Похвала
 Кожному вчителю важливо навчитися створювати правильний настрій на занятті. Адже за словами А. Камю зауважив: "Для людини більше користі, коли його зображують у вигідному світлі, ніж коли  без кінця докоряють його недоліками. Кожна людина, природно, намагається бути схожою на свій кращий образ".Тобто важливо навчиться вербально створювати правильний настрій. 

  Одним із важливих інструментів створення правильного настрою є похвала.
За допомогою похвали можна, наприклад, допомогти подолати невпевненість закріпити емоцію позитиву, зацікавити особисто, дозволити порадіти навіть незначному  успіху.
 Я к часто хвалити? - Це питання питань. Буває, що один вчитель не скупиться на дифірамби, інший, навпаки, скупий на схвальні слова, вважаючи, що похвалу потрібно заслужити. І обидва по-своєму праві. Напевно, це питання має вирішуватися індивідуально вчителем і конкретно для кожного учня. Буває, що добре слово штовхає дитину на вчинення "нових подвигів". А от інші учні починають "світитися від радості", коли чують тільки заслужену оцінку.  
Колективна похвала
 Кожна дитина бажає утвердитися не лише в очах вчителя, а й серед однокласників. У цьому зв'язку непогано буде, якщо за певні досягнення хвалити дитину всім класом. Наприклад, можна оваціями зустрічати переможця шкільного конкурсу, предметної олімпіади або просто учня, який виконав цікавий проект.
Прийом "Еврика"
 Суть його в тому, що вчитель створює таку ситуацію, в ході якої учень сам приходить до цікавого висновку, який розкриває досі невідомі йому власні особистісні якості. Наприклад, можна запропонувати учням створити образ головного героя твору будь-якими методами: за допомогою малюнка, музики, знявши фільм, склавши пісню або вірш. Подібні творчі завдання розкривають потенціал дітей, а вчитель у результаті отримує цілий "букет" талановито виконаних робіт.
Завдання різної складності
 Цей прийом узятий з методів диференційованого навчання і дозволяє кожній дитині виконати завдання, яке йому під силу. При цьому більш сильні учні отримують шанс блиснути своєю ерудицією, "середнячки" можуть відзначитися творчим походом, зате і найслабші отримають задоволення від виконаного завдання.
Самостійний вибір завдання
 Учням пропонується вибрати собі завдання самостійно. Зміст завдання має бути однаковим, учні ж можуть вибрати обсяг, складність виконання, вибрати індивідуальне завдання або роботу в парах / групі, самостійну підготовку або з допомогою вчителя.
 По-перше, у дітей формується звичка не губитися в ситуації вибору, по-друге, це привчає до усвідомленого вибору, до адекватної оцінки своїх сил і здібностей.
Портфоліо
 Один з методів, який дозволяє учневі наочно бачити свої досягнення: є привід для гордості і переживання успіху. Портфоліо можна розділити на кілька розділів: "Мої досягнення", "Мої нагороди", "Моя творчість", "Відгуки". Добре, якщо до наповнення портфоліо залучаються не тільки вчителі, а й батьки, і однокласники.
Навчання самонавіянню
 Пам'ятаєте, як у фільмі "Найчарівніша і найпривабливіша" героїні постійно переконували себе, що вони самі-самі. Самонавіювання прийшло в педагогіку з психології і воно, дійсно, допомагає зміцнити віру в себе, відчути себе більш впевненим, сильним, здатним. Елементи самонавіювання можна включати в физминутки, з такого прийому можна почати весь урок або його практичну частину.
 Створення ситуації успіху  - один з ключових моментів мотивації до навчання, виховання інтересу до пізнання, виховання сильних рис характеру.










Немає коментарів:

Дописати коментар